Kutno wzbogaciło się o nową parafię

2012-03-25 14:47

Tłumy wiernych uczestniczyły dziś w uroczystości i mszy świętej w kaplicy przy dworcu PKP w Kutnie związanej z erygowaniem nowej parafii p.w. Błogosławionych Męczenników Kutnowskich ks. Michała Woźniaka i Michała Oziębłowskiego. W uroczystościach uczestniczył biskup ordynariusz diecezji łowickiej ks. Andrzej F. Dziuba.

 

Przed rozpoczęciem uroczystości wiernym przybliżono sylwetkę ks. Michała Woźniaka i ks. Michała Oziębłowskiego. Na uroczystościach obecni byli też lokalni samorządowcy.

 

- Dziękuję lokalnym władzom, a zwłaszcza miejskim, które przydzieliły działkę pod budowę nowej świątyni w Kutnie i biskupowi Alojzemu Orszulikowi, bo właśnie on przed laty zabiegał, aby tu przy stacji powstał nowy ośrodek duszpasterski – mówił proboszcz Stanisław Pisarek z parafii p.w. św. Wawrzyńca. - Ten nowy ośrodek jest bardzo tu potrzebny, bo kaplica się napełnia, a w niedzielę odprawiane są trzy nabożeństwa. Ponadto na tym terenie jest wielu ludzi schorowanych, starszych, a trochę im trudno dostać się do innych świątyń. Nadszedł czas na powstanie nowej parafii. Dzięki Bożej pomocy uda mam się pobudować kościół, robimy to z myślą o parafianach i z tego miejsca chcę prosić ich, aby włączyli się aktywnie w to dzieło.

 

Do czasu wybudowania kościoła dla nowo utworzonej parafii na działce należącej niegdyś do władz miasta przy ulicy Kochanowskiego 26 funkcję tę będzie pełnić kaplica przy stacji PKP. Parafia została włączona do dekanatu św. Wawrzyńca w Kutnie. Parafie p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, św. Michała Archanioła, św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz św. Wawrzyńca partycypować będą w kosztach budowy nowej parafii przekazując dwa razy w roku ofiary zebrane podczas niedzielnego nabożeństwa. Proboszczem nowej parafii został ks. Rafał Wiśniewski dotychczas wikary w parafii św. Wawrzyńca w Kutnie. Nowa parafia nie posiada własnego cmentarza, a więc będzie musiała korzystać z innych cmentarzy. Wierni do czasu powstania nowej świątyni p.w. Błogosławionych Męczenników Kutnowskich mogą korzystać z sakramentów i pogrzebu w swoich dotychczasowych parafiach.

 

Na terenie na którym powstanie nowa świątynia będzie zlokalizowana też siedziba Caritas. Działka jest ogrodzona i przygotowana pod budowę.

 

Parafia będzie miała zasięg ul.: 3-go Maja, Sienkiewicza, lewej strony ul. Narutowicza, Mickiewicza, Matejki, Siemiradzkiego, Spółdzielczej, Zielarskiej, Przemysłowej, Pałacowej i Niecałej.

 

(mk-b)

Dodaj nową odpowiedź

To prevent automated spam submissions leave this field empty.